Steg-för-steg vägledning bostadsstipendier

Hej och välkommen till Smålands stipendier!
Vi är fullt medvetna om att ansökningssystemet kan vara svårt. Därför har vi skapat en steg-för-steg guide!

Steg 1: Navigera till ansökningsportalen
Öppnar vår hemsida www.smalands.nu och navigera till fliken “stipendier”.

Klicka på den markerade rutan.

Klicka på den första länken för att öppna stipendieportalet 3ddata.

Steg 2: Skapa en ansökan
I 3ddata måste du först skapa ett konto.

Ange därför ditt för- och efternamn samt den mailadress du vill använda.
Du får ett mejl med ditt lösenord inom kort.
Logga in till ditt konto med lösenordet och skapa en ansökan.

För bostads- samt övriga stipendier använder du den ansökan som heter “bostadsstipendier + nuvarande termin”. Klicka sedan på “skapa”.

Steg 3: Redigera din ansökan
Din ansökan har skapats. På hemskärmen kan du se alla dina pågående ansökningar och öppna den ansökan du vill redigera genom att klicka på ansökningsnumret.

Klicka på “redigera” för att börja fylla i din ansökan.

I den första fliken ska du skriva in vilka stipendier du vill söka. Du hittar alla stipendiers namn på www.smalands.nu/stipendier. Om du vill söka alla våra bostadsstipendier, kan du helt enkelt skriva “Smålands nations bostadsstipendier”.
Om du vill söka ett av våra övriga stipendier hittar du namnen på www.smalands.nu/stipendier/ovriga-stipendier.
Du navigera vidare genom att klicka på nästa fliken i raden högst upp. Du kan när som helst återkomma till en tidigare flik genom att klicka på den. ANVÄND ALDRIG TILLBAKA-KNAPPEN I DIN WEBBLÄSARE. Det gör att portalen kraschar. Då måste du öppna det igen.

I nästa fliken ska du ge oss allmän information om dig. Under “Slutbetyg” vill vi att du skriva när du tog studenten, namnet på skolan samt i vilken kommun.

I nästa fliken ska du skriva information om dina högskolestudier. Om du har pluggat på ett annat universitet än Uppsala, glöm inte att bifoga resultatintyg för det också. Du kan enkelt få ett samlat resultatintyg på Ladok. Det kallas för “nationellt resultatintyg”. Resultatintyget bifogas i fliken “studiemeriter”.
I de sista tre fälten vill vi veta vilken institution du är inskriven i under innevarande termin, hur många hp du kommer ta denna termin och inom vilket ämne dessa hp är.

I övriga studiemeriter kan du till exempel berätta för oss om du har varit ämbetsverkare på Smålands nation. Glöm inte att ladda upp både resultatintyg – under studieresultat – och registreringsintyg.

För att kunna få ett stipendium måste du vara heltidsstuderande under innevarande termin. Om du har flera dokument som resultatintyg behöver du antingen att föra ihop dina dokument till ett eller så kan du maila övriga resultatintyg till 1q@smalands.nu med ditt personnummer samt ansökningsnumret innan ansökningsperiodens slut.

Under övriga upplysningar kan du berätta om allt annat som inte rymdes hittills. Hit hör till exempel om du har haft studieuppehåll eller tagit en paus från dina studier (till exempel ett sabbatsår mellan kandidat- och masterprogram.) Berätta helt enkelt om allt som du tycker är relevant för din ansökan.

Nu har du kommit till sista sidan. Grattis! Här ska du fylla i uppgifter om din ekonomiska situation. Var noggrann med detta. Under “kontanter” förstår vi här alla likvida medel – även om du har dem på bankkontot. När du är klar klickar du på tillbaka-knappen för att lämna redigeringsfunktionen. Du kan när som helst återvända till den innan du skickar in din ansökan.

Steg 4: Komplettera och skicka in
Din ansökan är nu nästan klar. Innan du kan skicka in den behöver du komplettera dina personuppgifter i ditt konto.

Vi behöver ditt personnummer och ditt för och efternamn.

Färdigt! Nu kan du skicka in din ansökan. Du klickar på ansökningsnumret och sedan på “skicka in”. Om du ångrar dig kan du ”återta” din ansökan innan ansökningsperiodens slut. Ansökan går då tillbaka till dig och du kan fortsätta att redigera den och skicka in den när du är nöjd. Lycka till!